10 Nisan 2009 Cuma

Un çorbası.

Bu çorbayı çok severim memleketimizin MEŞHUR çorbasıdır: )YALNIZ Hamurunu ben kesmedim sağolsun anneciğim kesip getiriyor.
KESME ÇORBANIZ YOKSA ERİŞTE DE KULLANABİLİRSİNİZ.RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ ERİŞTE DEĞİLDİR. KESME ÇORBADIR.
ANNECİĞİM KESTİ:)

UN ÇORBASI1 AVUÇ KESME ÇORBA
ÇOK AZ KIYMA
TUZ
SU
1 TANE ORTA BOY SOĞAN
1 2 KAŞIK DOMATES RENDESİ. DOMATES RENDESİ OLMAYABİLİRDE
MAGGİ TABLET ET SUYU.

YAPILIŞI:
KIYMAMIZIN İÇİNE BİRAZ MAYDANOZ DOĞRAYALIM. SONRA KIYMAMIZA ELİMİZDE KÜÇÜK KÜÇÜK YUVARLAK ŞEKİL VERELİM. SOĞANLARIMIZIDA KÜÇÜK KÜÇÜK DOĞRUYOR, SIVIYAĞIMIZDA YUVARLADIĞIMIZ KIYMALARIMIZI VE SOĞANLARIMIZI PEMBELEŞİNCEYE KADAR KAVURUYORUZ.SOĞANLARIMIZ KAVRULDUKTAN SONRA 1,2 KAŞIKLIK DOMATES RENDELİYORUZ.
NOT:BEN YAZDAN DOMATES SOSUMU YAPIP KONSERVEME KOYDUĞUM İÇİN HAZIR OLAN DOMATES SOSUMDAN 1,2 KAŞIK KATTIM .DOMATESİMİZİDE BİRAZ SOTELEDİKTEN SONRA KAYNAR SUYUMUZU KATIYORUZ, İSTEĞE GÖRE KATINIZ, BEN AZLIK OLDUĞUMUZ İÇİN AZ KATTIM.SUYUMUZ KAYNADIKTAN SONRA RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ KESME ÇORBAMIZI KAYNAMAKTA OLAN SUYUMUZA KATIYOR ARDINDANDA YARIM PAKETLİK MAGGİ ET SUYUMUZU VE TUZUMUZU KATIYORUZ. BEN BİR AVUÇ KESME ÇORBASI KOYDUM. ÇORBAMIZ PİŞTİKTEN SONRA OCAĞIMIZI SÖNDÜRÜYORUZ.
DAHA SONRA AYRAN YAPIP KAÇ KASELİK YİYECEKSEK AYRANIMIZI ONA GÖRE KATIYORUZ BEN AYRANINI YİYECEĞİMİZ KADAR KATIYORUM.
ÇORBANIN HEPSİNİ AYRANLAMIYORUM. ISITIP YEDİKÇE KATIYORUM.
AFİYET OLSUN…
NOT: ÇORBAYI ÇOK YAPARSANIZ MALZEMELERİDE ONA GÖRE ÇOĞAR ÇOĞAR KATARSINIZ...

3 yorum:

elif dedi ki...

elinize sağlık çok güzele benziyo

reyyan dedi ki...

Elif öncelikle hoş geldiniz.
Her zaman beklerim.
SEVGİLERİMLE...

Adsız dedi ki...

Memleket çorbası.Ramazanda iftarda tek geçerim yok böyle bi çorba ne de olsa memleket çorbası bu çorbayı bilmeyenler yedimi tarifesini almadan gitmezler.Hiç yemediyseniz bi deneyin.Ablam bu çorbayı iyiki koymuşsun bu sayfaya erzincanın meşhur çorbası.Eline sağlık ablam ben yunus.